Jakie są oznaczenia na obiektywach? Co one oznaczają?

| 0 Komentarzy
Oznaczenia na obiektywach to informacje o parametrach, które pozwalają dopasować sprzęt do panujących warunków.

Oznaczenia na obiektywach — po co się je stosuje?

Każdy obiektyw fotograficzny ma szereg oznaczeń, które dla osób dopiero zaczynających przygodę z fotografią mogą wydawać się niejasne, a nawet bardzo skomplikowane. Co ciekawe ich odczytywanie nie sprawia większych problemów i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy czy umiejętności. Jeśli więc do tej pory się z nimi nie zapoznałeś, przekonaj się, jaką mają rolę i przede wszystkim dowiedz się, co oznaczają. W takim przypadku obiektywy portretowe czy inne modele będą używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, co przełoży się na doskonałe ujęcia.

Oznaczenia na obiektywach spełniają funkcję informacyjną, dlatego ich umieszczenie w widocznym miejscu nie jest przypadkowe. Aparaty w połączeniu z dobrej jakości dodatkami przekładają się na uzyskiwanie optymalnych rezultatów pracy i doskonałych efektów. Cyfry i symbole poinformują Cię, w jaki sposób został zbudowany obiektyw oraz czy możesz go używać ze sprzętem, który już nabyłeś. Sprawdzisz parametry oraz dowiesz się, co one oznaczają.

Dobry obiektyw szerokokątny czy inny model zdecydowanie ułatwi Ci robienie zdjęć. Oznaczenia mają na celu powiadomienie Cię o cechach i właściwościach sprzętu, a wśród nich o zastosowanym rodzaju napędu ogniskowania, opcji stabilizacji obrazu czy rozwiązaniach ściśle związanych z konstrukcją. Ogniskowa obiektywu oraz przysłona to dwie najważniejsze informacje znajdujące się na urządzeniu. Rybie oko obiektyw również zostaje oznaczony, gdyż wpływa na jakość fotografii i sprawia, że kształty są odrobinę nierzeczywiste.

Oznaczenia na obiektywach Nikon dotyczące ogniskowej wyrażają odległość mierzoną od ogniskowego układu optycznego do jego głównego punktu. Chodzi o kąt widzenia (może być zmienny albo stały). Ta informacja warunkuje przeznaczenie sprzętu. Jeśli obiektywy lustrzane mają zapis 50 mm, oznacza to, że kąt widzenia jest podobny do ludzkiego oka. To uniwersalne rozwiązanie, które wykorzystasz do wszystkich rodzajów zdjęć (od portretowych do ujęć krajobrazu czy architektury, a nawet wymagających ujęć sportowych).

Zwróć uwagę, że im krótsza jest ogniskowa, tym kąt widzenia staje się coraz szerszy. Aby móc kontrolować tę wartość, zdecyduj się na obiektyw zmiennoogniskowy. W omawianym modelu to Ty wybierasz wszystkie ustawienia i dopasowujesz parametry sprzętu do panujących warunków. Jeśli na Twoim urządzeniu znajdziesz zapis 28-200 mm albo inne cyfry, oznacza to, że możesz regulować ogniskową, a jeśli występuje pojedyncza liczba — masz stałą ogniskową.

Oznaczenia na obiektywach Canon pozwolą Ci uzyskać informację o przysłonie, która stanowi ruchomy element odpowiadający za regulowanie ilości światła przedostającego się przed obiektyw. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że wraz ze zmniejszeniem otworu przesłony, zwiększa się jasność zdjęcia. To oznaczenie w postaci ułamka. Za przykład może posłużyć f/1.4 albo f/2.8. Mniejsza liczba oznacza więcej światła, czyli jaśniejsze zdjęcia. Sprzęt, którego używasz, może mieć stałą albo zmienną jasność.

Podstawowe oznaczenia obiektywów

Oznaczenia na obiektywach odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż pozwalają Ci dopasować sprzęt do warunków. Dodatkowo poznasz parametry zmienne oraz stałe i na podstawie tych informacji możesz wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Obiektyw anamorficzny oraz inne modele mają dane na temat stabilizacji obrazu, napędu układu oraz ogniskowania. Występują one razem z wyznaczeniem ogniskowej oraz przedstawieniem informacji na temat przysłony obiektywu. Skrótów jest bardzo wiele, ale zacznij od zapoznania się z tymi podstawowymi.

Dobry obiektyw fotograficzny zawiera szereg informacji na temat wybranego układu soczewek oraz zastosowanych przez producenta elementów. Co ciekawe, skróty różnią się między sobą, gdyż bardzo często są wybierane przez producentów (dokładne ich znaczenie warto sprawdzić w instrukcji technicznej sprzętu albo na stronie internetowej marki). Z tego względu skupimy uwagę na oznaczeniach, które się powtarzają, więc ma je zarówno obiektyw 35, 50, 85 mm, jak i model o zmiennej ogniskowej.

Polecane obiektywy

Jeśli na Twoim sprzęcie znajduje się informacja 1:1 albo 1:2, chodzi o kompatybilne obiektywy makro. W takim przypadku urządzenie umożliwi Ci wykonywanie fotografii w wybranej skali odwzorowania. Ta opcja odgrywa szczególnie ważną rolę, kiedy decydujesz się wykonywać dobrej jakości ujęcia krajobrazów oraz zdjęcia przyrody. Nie możesz się obejść bez tej funkcji w przypadku fotografowania z bliskiej odległości, na zdjęciach będzie widać wszystkie szczegóły, dodatkowo zwrócisz uwagę na doskonałe kolory.

Kiedy przeciwsłoneczny obiektyw anamorficzny ma skrót HSM, SWM albo USM to możesz poznać, jaki jest napęd układu ogniskowania. Dla uproszenia określenie USM to Ultra Sonic Motor, co w tłumaczeniu oznacza cichy silnik ultradźwiękowy. Dzięki tej informacji wybierzesz urządzenie odpowiednie do konkretnych warunków. HSM to Hyper-Sonic Motor – do zasilania służą fale ultradźwiękowe. Ta informacja występuje przede wszystkim na sprzęcie Sigma. Obiektywy te charakteryzują się bezgłośną pracą, a do tego szybko ustawisz w nich wymaganą ostrość.

Obiektyw 50 mm może mieć także oznaczenie SWM – Silent Wave Motor – to opcja najczęściej stosowana, kiedy wybierasz obiektyw stałoogniskowy. Dobrej jakości silniki wykorzystują energią mechaniczną fal ultradźwiękowych, które warunkują ruch obrotowy silnika. Dla Ciebie oznacza to precyzyjne i jednocześnie automatyczne wybieranie ostrości. Urządzenie pracuje cicho i szybko, dlatego doskonale sprawdza się w wymagających warunkach (zdjęcia zwierząt, krajobrazów).

Inne oznaczenia używane w obiektywach

Obiektyw Sony może mieć także szereg dodatkowych oznaczeń, które warto poznać i zrozumieć, gdyż mają duży wpływ na wybór ustawień. Mowa między innymi o VR, IS, OS, OIS VC. Precyzując, chodzi o wybrany przez producenta system stabilizacji obrazu. Każdy z nich ma inną skuteczność i lepiej albo gorzej radzi sobie z problemem nieostrych ujęć. Zwróć uwagę, że dobrej jakości sprzęt może poradzić sobie z przypadkowym ruchem ręki czy innymi czynnikami. Ranking obiektywów wraz z informacjami uzyskanymi od doświadczonych fotografów pokazuje, że VR przynosi doskonałe rezultaty.

Obiektyw Tamronczy obiektyw Olympus może mieć także symbol przekreślonego kółka. Za nim widnieje liczba (najczęściej 58 albo 82). To ważna informacja o średnicy dekielka oraz filtra, które zostały zastosowane w konkretnym modelu. Jeśli na Twoim urządzeniu znajdzie się skrót CRC, oznacza on system korekcji bliskiego zakresu. To gwarancja ostrości i dobrej jakości nawet w przypadku najmniejszych odległości ogniskowania.

Kiedy decydujesz się na cyfrowy obiektyw Pentax możesz spotkać się z pojedynczymi literami. Wybrane marki stosują skrót EF albo K, obiektywy Nikkor F, a Sony E. To oznaczenie, w jaki sposób producent zadbał o połączenie obiektywu z body aparatu. Oba urządzenia muszą być ze sobą kompatybilne, w przeciwnym przypadku ich dopasowanie nie będzie możliwe, mogą pojawić się problemy w trakcie montażu oraz używania. Skompletuj sprzęt przy pomocy wymienionych skrótów i ciesz się robieniem zdjęć bez względu na porę dnia czy nocy.

Obiektywy Fujifilm oraz inne modele mogą mieć skrót AS. To soczewka sferyczna, która wiąże się z wieloma korzyściami — umożliwia poprawę aberracji optycznych (głównie chodzi o komę oraz aberrację sferyczną). Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim mniejszą wagę urządzenia, co dodatkowo łączy się z dobrze doświetlonymi, ostrymi oraz wyraźnymi ujęciami. Producenci zadbali o wykorzystanie specjalnego tworzywa, które powstaje przy pomocy techniki ciśnieniowej.

Kiedy Twój obiektyw Samyang ma skrót APO (Apochromatic Lens) masz do czynienia z soczewkami o niewielkim współczynniku załamania światła. Ta opcja przydaje się przede wszystkim w trakcie robienia zdjęć w pomieszczeniach. Z kolei skrót CONV to określenie na telekonwertery EX, które są bardzo przydatne i umożliwiają zwiększenie o 1,4-2 razy zakres ich ogniskowania. Zwróć uwagę, że za symbolami kryją się dodatkowe funkcje, które poprawiają jakość robionych zdjęć i pozwalają Ci uniknąć niewyraźnych, źle doświetlonych ujęć.

Kiedy Twój obiektyw do aparatu ma skrót DC (mowa o specjalnej konstrukcji, która znana jest z niewielkich rozmiarów i lekkości) zauważysz zdecydowaną poprawę pracy. Z kolei model DG to obiektyw wprost stworzony do lustrzanek pełnoklatkowych, które jednak możesz wykorzystać także w aparatach cyfrowych oraz analogowych. EX to Extra Refractive, czyli produkt idealny dla wymagających użytkowników. Zyskujesz na trwałym wykonaniu oraz doskonałej optyce.

Oznaczenia stosowane na obiektywach — co one oznaczają?

Oznaczenia, jakie mają obiektywy długoogniskowe oraz inne modele to szereg przydatnych informacji, które ułatwią Twoją pracę. Uzyskasz dobrej jakości zdjęcia, dopasujesz parametry do aktualnych warunków oraz pory dnia. Miej na uwadze, że poszczególne skróty i oznaczenia różnią się między sobą w zależności od producenta. Na nowszych urządzeniach jest ich stosunkowo mało (są tam jedynie informacje na temat ogniskowej oraz przysłony).

Jedną z kluczowych informacji, jaką znajdziesz na obiektywie, jest ogniskowa wyrażona w mm. Nie ma sprzętu, który nie ma tej informacji, gdyż pozwala ona dopasować ustawienia do odległości obiektu i jednocześnie uzyskać lepsze zdjęcie. Możesz zdecydować się na obiektyw stałoogniskowy albo zmienną wartość. W pierwszym przypadku na urządzeniu pojawi się jedna wartość, a w drugim będzie to konkretny przedział.

Bardzo duże znaczenie mają także skróty EF, FX oraz DX. Chodzi o dopasowanie obiektywów do konkretnych matryc (mogą być one pełnoklatkowe albo mniejsze). Po sprawdzeniu sprzętu upewnisz się, że dany model będzie pasował do korpusu, czyli urządzenia są kompatybilne. Nie wszystkie części będą do siebie pasować, stąd sprawdzenie oznaczeń odgrywa tak ważną rolę i pozwoli Ci uniknąć nadmiernego obciążenia budżetu. Znajomość skrótów bez wątpienia ułatwia decyzję, jaki obiektyw kupić.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.